Pytania części teoretycznej i praktycznej finału PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 09:12

Odpowiadając na zapytania nauczycieli, publikujemy treść pytań, z którymi mierzyli się uczniowie w części teoretycznej i praktycznej finału III edycji Olimpiady:

Część teoretyczna

1. Scharakteryzuj pojęcie mediateki i podaj cechy odróżniające ją od biblioteki

2. Wymień 3 publikacje beletrystyczne związane z książką i biblioteką oraz omów ich tematykę

3. Wymień i omów kryteria oceny jakości informacji

Część praktyczna

1. Zapisz wypełniony test na pulpicie komputera, nazywając go swoim nazwiskiem i imieniem ściśle wg wzoru: KłosRyszard.docx
  2. Napisz dokładnie w 5 zdaniach biogram Jana Muszkowskiego uwzględniając najważniejsze informacje o nim. Skorzystaj z 3 różnych źródeł internetowych.
  3. Sporządź 3 pełne opisy bibliograficzne  wykorzystanych w poprzednim zadaniu źródeł informacji.
  4. Wymień z imienia i nazwiska dyrektorów (kierowników) 5 wybranych Instytutów (Katedr) bibliotekoznawczych i/lub infomatologicznych w Polsce.  Przy nazwiskach podaj nazwę Uczelni.
  5. Który z następujących slajdów jest nieprawidłowy?
  6. Ustal datę wydania następujących publikacji:
    1. pierwszego wydania: Przypisy. Powołania. Bibliografia załącznikowa. Wyd. SBP
    2. pierwszego wydania: Podręczny Słownik Bibliotekarza, Wydaw. SBP
    3. pierwszego wydania: Słownik Pracowników Książki Polskiej. Suplement 2
    4. pierwszego wydania: Życie książki. Wydaw. Nasza Księgarnia
    5. drugiego wydania: Bibliotekarstwo. Wydaw. SBP
  7. Korzystając z cyfrowych źródeł informacji odpowiedz na następujące pytania:
    1. Jaką liczbę pocztówek rejestruje metawyszukiwarka FBC?
    2. Jakim hasłem przedmiotowym opatrzono w Przewodniku Biblio-graficznym książkę Umberta Eco Temat na pierwszą stronę?
    3. Ile artykułów liczy najstarsza Ustawa, zarejestrowana w Internetowym Systemie Aktów Prawnych?
    4. Która biblioteka – Jagiellońska czy Narodowa – posiada więcej publikacji Umberta Eco?
    5. Jaki był nakład 1. numeru „Gazety Wyborczej”?
    6. Kto był wydawcą Wiersza o człowieku Voltaire’a, udostępnionego w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej?